TIDSSCHEMA - AIKATAULU

OBS! TÄVLINGARNA BÖRJAR både på lördag och söndag redan klockan 10.00.

HUOM! KILPAILUT ALKAVAT sekä lauantaina että sunnuntaina jo kello 10.00.

 

BEKRÄFTNING 90 MINUTER INNAN GRENSTART

VARMISTUS 90 MINUUTTIA ENNEN LAJIN ALKUA

 

Granskning av redskap för A flickor spjut lördag - 90 minuter innan grenen startar.
A tyttöjen keihään välineiden tarkistus lauantaina - 90 minuuttia ennen lajin alkua.

 

KLL PÄIVITETTY / LOPULLINEN AIKATAULU 

KLL UPPDATERAD / SLUTGILTIG TIDSSCEHMA   

 

Lauantai / Lördag

10:00     keihäs / spjut            A tytöt / A flickor

11:00     100m AE / Försök    B tytöt / B flickor

              3-loikka / 3-steg       A tytöt / A flickor

              korkeus / höjd          B pojat / B pojkar

11:20     keihäs / spjut            A pojat / A pojkar

11:40     100m AE / Försök    A pojat / A pojkar

12:05    100m AE / Försök     B pojat / B pojkar

12:30     100m AE / Försök    A tytöt / A flickor

12:50     KILPAILUJEN AVAUS /

              ÖPPNINGSCEREMONI

13:00     seiväs / stav              A pojat / A pojkar

13:05     PALKINTOJENJAKOPRISUTDELNING

13:10      moukari / slägga       A tytöt / A flickor

13:25      100m VE / Semifinal  B tytöt / B flickor

13:40      pituus / längd             B tytöt / B flickor

13:50 3000m kävely / gång  A ja B tytöt / A & B flickor

14:25     moukari / slägga         A pojat / A pojkar

              3000m kävely / gång  B pojat / B pojkar

15:00     seiväs / stav               A tytöt / A flickor

              PALKINTOJENJAKO / PRISUTDELNING

15:15     100m LK / Final          A pojat / A pojkar

15:20     moukari / slägga         B tytöt / B flickor

15:25     100m LK / Final          B pojat / B pojkar

15:35     100m LK / Final          A tytöt / A flickor

15:45    100m LK / Final           B tytöt / B flickor

15:55     PALKINTOJENJAKO / PRISUTDELNING

16:05     800m                          B tytöt / B flickor

              3-loikka / 3-steg          A pojat / A pojkar

16:20     800 m                         B pojat / B pojkar

16:35     800m                          A tytöt / A flickor

16:45     800m                          A pojat / A pojkar

17:00     4x100m                      B pojat / B pojkar

              moukari / slägga         B pojat / B pojkar

17:15     4x100m                       B tytöt / B flickor

17:30     PALKINTOJENJAKO / PRISUTDELNING

 

Sunnuntai / Söndag

10:00     80m aj / H AE / Försök  B tytöt / B flickor

              pituus / längd              A pojat / A pojkar

              kiekko / diskus            A pojat / A pojkar

              kuula / kula                 A tytöt / A flickor

10:30     100m aj / H AE / Försök  B pojat / B pojkar

10:35     korkeus / höjd              B tytöt / B flickor

11:00     2000m                          B tytöt / B flickor

11:05     kiekko / diskus              A tytöt / A flickor

11:15     PALKINTOJENJAKO / PRISUTDELNING

11:20     kuula / kula                   A pojat / A pojkar

11:30     2000m                          B pojat / B pojkar

11:40     pituus / längd                B pojat / B pojkar

12:00     3000m                          A tytöt / A flickor

12:30     3000m                          A pojat / A pojkar

12:35     kuula / kula                   B pojat / B pojkar

12:45     korkeus / höjd               A tytöt / A flickor

              keihäs / spjut                B tytöt / B flickor

13:00     PALKINTOJENJAKO  / PRISUTDELNING

13:30     80m aj / H LK / Final       B tytöt / B flickor

13:40     100m aj / H LK / Final     B pojat / B pojkar

13:50     100m aj / H LK / Final     A tytöt / A flickor

14:00     110m aj / H LK / Final      A pojat / A pojkar

14:10     PALKINTOJENJAKO / PRISUTDELNING

14:15     pituus / längd                 A tytöt / A flickor

14:20     kuula / kula                    B tytöt / B flickor

              400m                              A tytöt / A flickor

14:35     400m                              A pojat / A pojkar

              keihäs / spjut                  B pojat / B pojkar

14:55     300m                              B tytöt / B flickor

15:00      korkeus / höjd                A pojat / A pojkar

15:15     300m                              B pojat / B pojkar

15:40     4x100m                          A tytöt / A flickor

15:50     4x100m                          A pojat / A pojkar

16:00     PALKINTOJENJAKO / PRISUTDELNING