2018

27.1.2018 Mini-Seljes resultat

13.2.2018 Föreningskampen resultat

24.2.2018 Kronans Nationella resultat

24-25.2.2018 SAUL Veteran FM resultat individuellt stafett

15.9.2018 SAUL Veteran-FM resultat

16.9.2018 Gold Coast Ski Maraton resultat

 

2017

21.1.2017 Mini-Seljes resultat

22.2.2017 Föreningskampen resultat

5.3.2017 Kronans Nationella resultat

11-12.3.2017 SAUL Veteran FM resultat individuellt stafett

16.9.2017 Gold Coast Ski Maraton resultat

 

2016

11.9.2016 Gold Coast Ski Maraton resultat

15.3 2016 Hipposkidning Terjärv

13.3.2016 Kronans nationella/Långa FSSM

23.2.2016 Föreningskampen Nedervetil

31.1.2016 DM-stafett i Nykarleby                                                                         

DH8 mix 3km                                                        

3) IF Åsarna 1 Felix Huldén, Joar Laakso, Fanny Granholm                                                         

12) IF Åsarna 2 Björn Forsell, Oscar Huldén, Edgar Brännkärr                                                                              

D10 6km                                                                

6) IF Åsarna 1  Alva Svenlin, Sigrid Karlström. Vilma Hahtokari                                                                            

H12 6km                                                                

4) IF Åsarna  Edvin Brännkärr, Kalle Pajala, Lucas Hansén                                                          

D12 6km                                                                

8) IF Åsarna  Marion Forsell, Amanda Grahn, Julia Renlund                                                       

D16 9km                                                                

3) IF Åsarna  Antonia Svenlin, Ellen Bäck, Clara Granholm                                                         

D14 9km                                                                

3) IF Åsarna  Amanda Hansén, Ada Brännkärr, Ida Emmes                                                        

H16 15km                                                              

6) IF Åsarna Gustav Forsell, Simon Dahlnäs, Mickel Forsell                                                        

D20 6km F                                                             

1) Ronja Kainberg                                                                           

                                                                                 

29-31.1.2016 Fm i Imatra                                                             

D21 sprint F                                                          

18) Jennie Lindvall, 30) Fanny Storvall, 49) Emelie Svenlin, 51) Eveliina Piippo                                                                          

D21 10km F                                                           

16) Eveliina Pippo, 36) Emelie Svenlin, 43) Jennie Lindvall, 82) Fanny Storvall                                                                           

H21 15km F                                                           

90) Eric Storvall, 106) Hugo Karlström, 134) Viljam Knif                                                             

D21 3x5km (K+F+F)                                                                         

8) IF Åsarna  Emelie Svenlin, Eveliina Piippo, Jennie Lindvall                                                                                

H21 4x10km (K+K+F+F)                                                                  

32) IF Åsarna   Eric Storvall, Johnny Sjölind, Viljam Knif, Hugo Karlström                                                          

                                                                                 

24.1.2016 Landskapsstafetten i Nedervetil                                                         

Kronoby 1  4:e i A-serien                                                                Oscar Högnabba, Emelie Svenlin, Axel Aurén, August Högnabba, Antonia Svenlin, Mickel Forsell, Hugo Karlström, Eric Storvall

Kronoby 2  1:a i B-serien                                                                Johnny Sjölind, Jennie Lindvall, Linus Hansén, Anton Storvall, Ellen Bäck, Gustav Forsell, Jonas Skog, Stefan Storvall

Kronoby 3 8:e i B-serien                                                                 Sebastian Dahlbacka, Fanny Storvall, Emil Pajala, Ove Snåre, Amanda Hansén, Alexander Storrank, Tommy Brännkärr, Andre Haga

Kronoby 4  31.a i B-serien                                                              Sven-Erik Libäck, Ronja Kainberg, Lucas Hansén, Patrik Skog, Clara Granholm, Ada Brännkärr, Clas-Göran Brännkärr, Tommy From

Kronoby 5 32:a i B-serien                                                              Kim Berg, Emma Storvall, Janica Hahtokari, Kari Mursu, Lotta Emmes, Ida Emmes, Jari Emmes, Stefan Åbacka

                                                                                 

23.1.2016 ÖIDM i Nykarleby (ind.)                                                                        

D21 sprint                                                              

1) Jennie Lindvall, 3) Fanny Storvall, 10) Emma Storvall                                                             

H21 sprint                                                              

10) Viljam Knif, 12) Eric Storvall, 14) Hugo Karlström, 17) Anton Storvall                                                         

H8 1km F                                                               

6) Emil Hahtokari                                                                            

D10 2km F                                                             

11) Alva Svenlin, 17) Vilma Hahtokari                                                                  

D11 2km F                                                             

8) Marion Forsell                                                                            

H11 2km F                                                             

15) Kalle Pajala, 21) Edvin Brännkärr                                                                    

D13 3km F                                                             

7) Janica Hahtokari, 10) Ada Brännkärr                                                                

H13 3km F                                                             

9) Gustav Forsell                                                                             

D14 3km F                                                             

9) Amanda Hansén                                                                         

D15 5km F                                                             

6) Ellen Bäck, 7) Clara Granholm                                                                            

D21 5km F                                                             

2) Jennie Lindvall, 7) Fanny Storvall, 8) Ronja Kainberg, 12) Emma Storvall                                                                                

H60 5km F                                                             

5) Kari Mursu                                                        

H18 9km F                                                             

2) August Högnabba, 7) Axel Aurén                                                                      

H50 9km F                                                             

2) Stefan Storvall, 5) Sven-Erik Libäck                                                                  

H40 9km F                                                             

1) Dan-Olav Spets                                                                           

H21 9km F                                                             

5) Eric Storvall, 6) Hugo Karlström, 8) Viljam Knif, 11) Oscar Högnabba, 12) Johnny Sjölind, 13) Anton Storvall, 19) Jonas Skog                         

16-17.1.2016 Finlands Cup, Vanda                                                                                                                   

N18 sprint K                                                                                      

2) Emelie Svenlin                                                                                                         

H21 21km K+F                                                                                  

35) Eric Storvall                                                                                                           

D21 14km K+F                                                                                  

38) Fanny Storvall, 41) Jennie Lindvall, 43) Maria Grundvall                                                                                    

D18 5km F                                                                                         

9) Emelie Svenlin                                                                                                         

H18 10km F                                                                                       

10) August Högnabba                                                                                                

D21 3x3,5km F                                                                                 

12) IF Åsarna     Maria Grundvall(18), Jennie Lindvall(11),Fanny Storvall(11)                                                                                    

H21 3x7km F                                                                                     

26) IF Åsarna     Eric Storvall(34), Hugo Karlström(27), Viljam Knif(26)                                                                                                                                                                                         

16.1.2016 Mini-Seljes Nedervetil

12.1.2016 DT i Vörå

H21 8km K

8) Oscar Högnabba, 14) August Högnabba, 18) Axel Aurén, 19) Stefan Storvall

D14 2,5km K

11) Ada Brännkärr

H12 2,5km K

10) Edvin Brännkärr

H8 1km K

13) Edgar Brännkärr, 14) Adrian Brännkärr

10.1.2016 DT i Malax

H21 7,5km F

1) Viljam Knif

 

9-10.1.2016 Marjon Hiihdot , Esbo                                                                          

D16 4km F                                                              

19) Antonia Svenlin                                                                         

D18 4km F                                                              

4) Emelie Svenlin                                                                              

D18 6km K                                                              

3) Emelie Svenlin 

 

3.1.2016 Saarijärven Hiihdot

H21 12,8km F

49 Eric Storvall

2.1.2016  Posion Hiihdot, Posio

D 18 10km K

4) Eveliina Piippo

 

2.1.2016 seinäjoen Talvikisat

D10 1,5km F

16) Alva Svenlin

D16 4km F

15) Antonia Svenlin

D18 4km F

3) Emelie Svenlin

D20 6km F

2) Fanny Storvall, 6) Ronja Kainberg

D21 6km F

2) Maria Grundvall

H 20 10km F

5) Anton Storvall

H21 10km F

5) Viljam Knif

H35 10km F

2) Stefan Storvall

 

27.12.2015 Haapaveden Hiihdot, Haapavesi

D20 4,5km K

6) Fanny Storvall

D21 4,5km K

4) Maria Grundvall, 5) Jennie Lindvall

H18 9km K

4) Axel Aurén

H20 9km K

6) Anton Storvall

H21 9km K

16) Eric Storvall, 22) Johnny Sjölind

H55 4,5km K

1) Stefan Storvall

 

27.12.2015 Valkealammen Hiihdot, Lehtimäki

H 21 10km F

12) Viljam Knif

 

20.12.2015 Härkösten Hiihdot, Ristijärvi

D18 10km F

5) Eveliina Piippo

H18  15km F

10) August Högnabba

D21 10km F

Jennie Lindvall DNF

H21 15km F

43) Eric Storvall, 47) Oscar Högnabba, 56) Viljam Knif

 

19.12.2015 Reisjärven Tykkilatukisat

H16 5,4km F

3) Axel Aurén

H21 10,8km F

4) Viljam Knif, 5) Johnny Sjölind

 

19.12.2015 Puolangan Hiihdot, Puolanka

H18 10km K

3) August Högnabba

H21 10km K

14) Eric Storvall, 17) Oscar Högnabba

 

11-13.12.2015 FIS Skandinavia Cup, Vuokatti

D20 10km K

11) Eveliina Piippo, 32) Fanny Storvall, 42) Ronja Kainberg (DNF Emelie Svenlin)

H20 15km K

43) Anton Storvall

H21 15km K

108) Oscar Högnabba, 148) Eric Storvall

D21 sprint

77) Fanny Storvall, 81) Eveliina Piippo, 84) Emelie Svenlin

H21 sprint

113) Eric Storvall, 142) Wiljam Fors

D20 10km F

18) Ronja Kainberg, 21) Fanny Storvall

H20 15km F

16) August Högnabba, 33) Anton Storvall

H21 15km F

122) Eric Storvall, 151) Oscar Högnabba, 163) Hugo Karlström, 171) Viljam Knif, 178 Wiljam Fors

 

5.12.2015 Kainuun Talvikisat, Vuokatti

D18 6km F

1) Eveliina Piippo

H21 15km F

21) Oscar Högnabba

5.12.2015 Petäjämäen Hiihdot, Reisjärvi

D21 5,4km K

1) Maria Grundvall

 

28-29.11.2015 FIS Kontiolahden  hiihdot

D20 10,2km F

3) Eveliina Piippo

D20 5km K

9) Eveliina Piippo

 

21-22.11.2015 Finlands Cup 2, Rovaniemi

D21 5km F

46) Jennie Lindvall, 63) Emma Storvall

H21 10 km F

89) Viljam Knif

D21 10km K

17) Maria Grundvall  (DNS Jennie Lindvall)

H21 15km K

21) Eric Storvall

 

13-15.11.2015 FIS Oloksen Tykkikisat, Muonio

D21 sprint K

15) Maria Grundvall, 50) Fanny Storvall

D20 10km K

15) Fanny Storvall

(DNS Emelie Svenlin)

D21 10km K

46) Maria Grundvall, 55) Jennie Lindvall

H21 15km K

86) Eric Storvall, 91) Oscar Högnabba

D20 8,4km F

28) Ronja Kainberg

D21 8,4km F

DNS Jennie Lindvall

H20 12,6km F

64) Anton Storvall

H21 12,6km F

68) Eric Storvall, 98) Oscar Högnabba, 107) Hugo Karlström

 

31.10-1.11.2015 Finlands Cup, Vuokatti

D21 sprint

22) Emelie Svenlin, 33) Jennie Lindvall, 40) Fanny Storvall

(DNS Maria Grundvall)

H21 sprint

48) Eric Storvall, 96) Wiljam Fors, 109) Anton Storvall

(DNS Oscar Högnabba, Hugo Karlström, August Högnabba)

D21 stafett

IF Åsarna 1 18:e ( Emelie Svenlin 7:e, Fanny Storvall 24:e, Eveliina Piippo 18:e)

IF Åsarna 2  29:e ( Jennie Lindvall 24:e, Ronja Kainberg 31:a, Antonia Svenlin 29)

H21 stafett

IF Åsarna 1 19:e (Oscar Högnabba 20:e, Eric Storvall 17:e, August Högnabba 21:a)

IF Åsarna 2 43:e (Wiljam Fors 48:e, Anton Storvall 46:e, Hugo Karlström 30:e)