FUNKTIONÄRER

FUNKTIONÄRSSKOLNING INFÖR SFIM

Onsdag 24.6 2015 klockan 19.00 på Nedervetil idrottsplan


ALLA som är vidtalade att fungera som funktionär vid våra SFIM tävlingar inbjuds nu till en funktionärsskolning. Parkeringsövervakarna har redan fått skolning, men får gärna närvara ifall ni har möjlighet!

 

 

----------------------------------------------------------------------------------

SFIM funktionärer                       Uppdaterad 9.7 2015

Tävlingsledare  David Nyman 

Vice tävlingsledare  Andre Forsström

 

Hopp 1  Robert Standvall

Sekr.  Carina Rönnvall

Övringa:  Mats Koivusalo, Heidi Strandvall, Tapani Myllymäki, Hans Strandvall, Staffan Bäckström

 

Hopp 2  Toni Myllymäki

Sekr.  Agneta Östman

Övriga: Petri Kangas, Markus Brännström, Dan Aurén, Mikael Laurén, Siv Pajunen

 

Stav  Ann Sunabacka

Sekr.  Stig Bredbacka

Övriga: Mika Bexar, Sten Sunabacka (sö), Bettan Sunabacka (sö), Sten Forsén (lö), Pamela Granskog (lö), Jens Brännkärr (lö)

 

Höjd  Niklas Pajunen

Sekr. Carina Kainberg

Övriga: Kristian Storrank, Matts Nylund

 

Kula  Magnus Holmbäck

Sekr. Carina Aurén

Övriga: Jörgen Lillrank, Stefan Brännkärr, Pasi Nyman, Simon Nynäs

 

Spjut  Peter Björkroth

Sekr. Maria Pelander

Övriga: Axel Pelander, Laura Pelander, Daniel Store, Anders Åkerblom, Hollanti,  Lammi

 

Diskus  Helena Broända

Sekr.  Tom Hansén

Övriga: Niklas Talling, Linus Hansén, Margareta Selkälä, Jonas Hakola, Siv Huldén (lö) / Ann Granholm (sö) 

 

Slägga  Jens Vikman

Sekr. Johanna Vistbacka-Granlund

Övriga: Tommy Hongell, Sebastian Hongell, Jan Sandkulla, Tom Vikman, Victor Hongell (sö)

 

Starter  Kaija Björklund

Övriga: Folke Holmström, Stefan Dalhem, Peter Lerbacka

 

Löpning  Tom Lillsund

Sekr. Maria Ljungberg

Övriga: Joakim Hansén, Stefan Storvall

Häckar, kurvor:  Kaj Lindskog, Kristian Nyqvist, Ulla-Maria Åstrand, Dan Saarinen, Kevin Granlund, Ari Hakola (sö)

 

Tidtagning  Malin Bredbacka-Grahn

Sekr. Kenneth Berg

Övriga: Anette Skog (sö), Michael Granlund, Lotta Nyqvist, Magnus Nyman, K-J Enroth, Kim Berg (lö), Martin Högnäs, + 1st 

 

Gång  Anders Byggmästar

Sekr. Nina Rauhala

Övriga: Anki Westerlund, Anki Brandtberg, Bo-Erik Isakas

 

Speaker  Lalle Broberg, Martin Ahlskog, Heidi Forsström

 

Kansli  Gabriella Lövsund

Sekr. Marika Sandkulla

Övriga: Sture Högnäs, Mika Pulkkinen, Ann-Christine Nyman, Emilia Ollqvist

 

Resultattavla  Mimi Storbjörk

Poängberäkning Holger Ahlskog

 

Calling  Päivi Cainberg

Sekr.  Lillemor Koivusalo

Övriga: Stefanie Backfält, Christian Nygård, Rebecka Bergdal (lö), Rosa Nyqvist +2st (sö), 

 

Korgflickor/pojkar Jana Holm, Madelene Sandkulla (lö), Ida Storbjörk (sö)

1) Fredrik Björkqvist, Neah Nyman, Ada Brännkärr, Benjamin Holmbäck, Ida Lillsund,  Anders Bergdal, Vivi Granlund, Wilhelmina Sjölind (lö) / Anton Forsström (sö)

2) Anna Lillsund, Camilla Storbjörk, Jonathan Enfors, Lucas Hansén, Amanda Hansén,  Lucas Granlund,  Angelina Laurén, Ronja Ljungberg

Noah Skog (sö), Fanny Saarinen (sö), *Vera Ståhstedt

 

Matservering  Anki Vikman

Övriga: Annelie Enfors (sö), Petra Kainberg, Birgitta Källberg, Isa Vikman + 3st 

 

Mattransport Jonny Skuthälla

 

Servering  Gerd Häggblom-Skuthälla

Övriga: Maggi Strandvall (lö), Nina Hansén (lö), Monica Nykänen, Nina Åbrandt,  Monika Sjölind (lö), Petra Söderström (sö), Lena Tast-Emet (sö), Johanna Holmbäck (sö), E-B Forsström (vid behov)

 

Glassförsäljning: Fanny Lillsunde, + 2st (Jenny Skuthälla (lö-sö kväll), 

 

Parkering  Kenneth Storbjörk

Övriga: Robert Ljungberg, P-O Forsström, Gustav Grannabba, Juhani Koivusalo, Roland Granholm (lö), Janne Laakso (sö), Charles Lövsund, Eero Pulkkinen

Programblad lördag: Malin Nyman, Charlotta Viitasalo

                     söndag: Susann Ljungberg, +1st

 

Prisutdelning  Pia Björkqvist

Charlotta Sandkulla, Linn Skuthälla, Emma Vikman

 

Kastredskap  Teijo Selkälä

 

Gårdskarl  Kim Forsström +1